Oct 1, 2017

Denoncimi/Opozita e quan inskenim rastin e Rigertës në parlament

  Gerta Loku, fermerja nga Mirdita që me fjalimin e saj sot në Parlament solli ...
Nov 7, 2016

KLERI KATOLIK DHE KRERËT E REAKSIONIT TË SHKODRËS ORGANIZONJËS TË “BESËLIDHJES SHKODRANE”

Dëshira e krijimit të besëlidhjes shkodrane e shtyti kryetarin e ...
Nov 7, 2016

BASHKËPUNIMI I KLERIT KATOLIK ME ORGANIZATËN TRADHTARE TË “LEGALITETIT”

Në prill 1943, vjen në Shqipëri misionii parë anglez, me në krye kolonelin Bill ...
Nov 7, 2016

SULMI I ITALISË FASHISTE KUNDËR GREQISË DHE QËNDRIMI I KLERIT KATOLIK

Krerët e klerit katolik shqiptar, të alarmuar nga shtimi i ...
Nov 6, 2016

VEPRIMTARIA ANTIKOMBËTARE E KLERIT KATOLIK SHQIPTAR

Krerët e klerit katolik, me qëllim që të udhëzonin gjithë hierarkinë klerikale ...
Sep 11, 2016

Përfundon numërimi i votave në Dibër, Rama fiton me mbi 4 mijë vota

Qytetarët e Dibrës kanë votuar ditën e sotme për ...
Sep 11, 2016

"At e bir per Memedhene"

Përurimi i një libri u bë shkas që në Muzeun Historik Kombëtar të mblidhen ...
Sep 4, 2016

LANÇ në dokumentet arkivore anglo-amerikane

Departamenti i Shtetit të SHBA në nëntor 1945: “Ka ...
Aug 31, 2016

Një vendim fatal historik

Ndryshe nga sa më parë, kur marrëveshjet për copëzimin e viseve shqiptare ...
Feb 27, 2016

Ja 16 tregjet në Tiranë

Nisur nga problematika me të cilën po përballet Bashkia e Tiranës me ambulantët ...
Feb 27, 2016

Pse e dua Shqiperine

Nga Laidi FerruniE nisa diten sot duke lexuar nje artikull relativisht te sakte ...
Feb 26, 2016

Lidhjet e Xhafer Devës me shefin e Hitlerit për Ballkanin

Xhaver Deva ju prezantua Herman Neubacher (i Plotfuqishmi gjerman për ...
Feb 26, 2016

Myslym Keta, atentatori…

Nofkën mes vërsnikëve e kishte Tata, por pseudonimin ...

Lajme

  • OPINIONE
  • LAJME
  • POLITIKE
  • KRONIKE
March 08, 2018
0
'Qëllimi i Berishës mos nisin negociatat me Greqinë'Koloneli i Detit Myslim Pashaj i përgjigjet ashpër ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili në një
October 01, 2017
0
  Gerta Loku, fermerja nga Mirdita që me fjalimin e saj sot në Parlament solli reagimin e të gjithë politikës dhe shoqërisë civile shqiptare, ka
March 08, 2018
0
Rusët lobuan për Lulzim Bashën në SHBA te TrumpKohët e fundit opinioni botëror po mëson dalëngadalë për ndërhyrje skandaloze të shtetit dhe
February 27, 2016
0
Hashim Thaçi do të jetë presidenti i ri, i katërti në historinë e re të Republikës së Kosovës. Ai është zgjedhur në raundin e tretë President i

Ekonomi

August 06, 2015
0
Kur Wolfgang Schäuble, ministri gjerman i financës, hodhi së fundmi në tavolinë mundësinë e një daljeje greke nga euro,   Jean Pisani-Ferry
December 17, 2012
0
Kryetari i PS Edi Rama duke folur për  gjendjen dhe sfidat e ekonomisë shqiptare, tha se kriza shqiptare e ekonomisë nuk është vetëm një pasqyrë e
June 10, 2012
0
Gjërat po shkojnë shumë larg. Ky lajm përflitej prej ditësh, madje sot mediat zienin nga një fakti i tillë. Vetëm para pak minutash është konfirmuar.

Subscribe Our Newsletter Fusce urna tristique eu eros eu efficitur dignissim est sedon

New Videos

Sunday, 11 September 2016 21:09

Përfundon numërimi i votave në Dibër, Rama fiton me mbi 4 mijë vota

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Qytetarët e Dibrës kanë votuar ditën e sotme për kryetarin e ri të Bashkisë. Muharrem Rama i ASHE-së dhe Sherefedin Shehu i APD-së u përballën me njëri-tjetrin në zgjedhjet për kreun e ri.


Qytetarët e Dibrës kanë votuar ditën e sotme për kryetarin e ri të Bashkisë. Muharrem Rama i ASHE-së dhe Sherefedin Shehu i APD-së u përballën me njëri-tjetrin në zgjedhjet për kreun e ri.

Nga të dhënat paraprake të siguruara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në zgjedhje kanë marrë pjesë rreth 53 përqind e votuesve.

KQZ doli në një deklaratë për mediat pak pas orarit zyrtar të mbylljes së qendrave të votimit, ku njoftoi edhe pjesëmarrjen sipas QV-ve dhe gjininë.

Sipas Komisionit, nga të dhënat e grumbulluara deri më tani kanë votuar 53 përqind e personave me të drejtë vote, nga të cilët pak më shumë se 30 përqind kanë qenë gra.

Ndërkohë, ambienti ku do të numërohen votat është gati dhe në pritje të mbërritjes së kutive të para për të numëruar.

Dorezohen kutite e 118 qendrave te votimit

Ka përfunduar pa asnjë problem shoqërimi dhe dorëzimi i materialeve zgjedhore të 118 qendrave të votimit në KZAZ.

Të gjithë punonjësit e policisë kanë marrë proceverbalet e dorëzimit nga KZAZ. Gjatë shoqërimit dhe dorëzimit nuk është konstatuar asnjë problem Policia tashmë vijon shërbimin në ruajtjen fizike të KZAZ si dhe zbatimin e detyrave të përcaktuara deri në përfundim të gjithë procesit zgjedhor.

Njëkohësisht janë marrë të gjitha masat nga ana e Policisë për të garantuar rendin e sigurinë në gjithë territorin e qarkut Dibër.

Vijon numërimi në Dibër, kandidati socialist në avantazh

E ndërsa procesi i numërimit të votave për Kryetarin e të bashkisë Dibër ka nisur rreth orës 23:45, kandidati socialist, Muharem Rama, e shikon veten në avantazh pas 11 kutive të para të numëruara nga 118 kuti që janë në total, duke pasur një diferencë prej 434 votash.

Nga numërimi i deritanishëm kandidati Muharem Rama ka grumbulluar 1404 vota, ndërsa Sherefedin Shehu 970 vota. E përkthyer në përqindje Rama kryeson me 59,14% ndërsa Shehu ka 40,86 % të votave.

Edhe pse ka ende shumë vota të panumëruara rezultati paraprak ka rritur shpresat e socialistëve për të vijuar drejtimin e Bashkisë Dibër deri në zgjedhjet e ardhshme lokale.

Sipas shifrave zyrtare të bëra publike nga KQZ në votime kanë marrë pjesë 60 përqind e personave me të drejtë vote. Gjithashtu është vënë re edhe një pjesëmarrje e madhe e femrave, ku si rrallë herë kanë votuar më tepër se meshkujt duke pasur 58% të pjesmarrjes.

Rreth orës 22:35 ka përfundur pa asnjë problem edhe dorëzimi i materialeve zgjedhore të 118 qendrave të votimit në KZAZ. Gjatë shoqërimit dhe dorëzimit nuk është konstatuar asnjë problem. Policia  tashmë vijon shërbimin në ruajtien fizike të KZAZ si dhe zbatimin e detyrave të përcaktuara deri në përfundim të gjithë procesit zgjedhor.

Përfundon numërimi i votave në Dibër, Rama fiton me mbi 4 mijë vota

Në Dibër ka përfunduar procesi i numërimit të votave. Në përfundim të numërimit të 118 kutive të votimit, kandidati i majtë Muharrem Rama ka fituar garën përballë kandidatit të djathtë Sherefedin Shehu me një diferencë mbi 4 mijë vota. Rama ka marrë 18 602 vota ose 56.31%, kurse Shehu ka siguruar 14 435 vota ose 43.69%.

Sipas KQZ-së, procesi i numërimit nisi këtë të hënë rreth orës 10:45 me ndryshime në radhët e anëtarëve të grupeve, të cilët iu nënshtruan edhe trajnimit.


DITA

Read 3226 times
Login to post comments

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 28 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…