Oct 1, 2017

Denoncimi/Opozita e quan inskenim rastin e Rigertës në parlament

  Gerta Loku, fermerja nga Mirdita që me fjalimin e saj sot në Parlament solli ...
Nov 7, 2016

KLERI KATOLIK DHE KRERËT E REAKSIONIT TË SHKODRËS ORGANIZONJËS TË “BESËLIDHJES SHKODRANE”

Dëshira e krijimit të besëlidhjes shkodrane e shtyti kryetarin e ...
Nov 7, 2016

BASHKËPUNIMI I KLERIT KATOLIK ME ORGANIZATËN TRADHTARE TË “LEGALITETIT”

Në prill 1943, vjen në Shqipëri misionii parë anglez, me në krye kolonelin Bill ...
Nov 7, 2016

SULMI I ITALISË FASHISTE KUNDËR GREQISË DHE QËNDRIMI I KLERIT KATOLIK

Krerët e klerit katolik shqiptar, të alarmuar nga shtimi i ...
Nov 6, 2016

VEPRIMTARIA ANTIKOMBËTARE E KLERIT KATOLIK SHQIPTAR

Krerët e klerit katolik, me qëllim që të udhëzonin gjithë hierarkinë klerikale ...
Sep 11, 2016

Përfundon numërimi i votave në Dibër, Rama fiton me mbi 4 mijë vota

Qytetarët e Dibrës kanë votuar ditën e sotme për ...
Sep 11, 2016

"At e bir per Memedhene"

Përurimi i një libri u bë shkas që në Muzeun Historik Kombëtar të mblidhen ...
Sep 4, 2016

LANÇ në dokumentet arkivore anglo-amerikane

Departamenti i Shtetit të SHBA në nëntor 1945: “Ka ...
Aug 31, 2016

Një vendim fatal historik

Ndryshe nga sa më parë, kur marrëveshjet për copëzimin e viseve shqiptare ...
Feb 27, 2016

Ja 16 tregjet në Tiranë

Nisur nga problematika me të cilën po përballet Bashkia e Tiranës me ambulantët ...
Feb 27, 2016

Pse e dua Shqiperine

Nga Laidi FerruniE nisa diten sot duke lexuar nje artikull relativisht te sakte ...
Feb 26, 2016

Lidhjet e Xhafer Devës me shefin e Hitlerit për Ballkanin

Xhaver Deva ju prezantua Herman Neubacher (i Plotfuqishmi gjerman për ...
Feb 26, 2016

Myslym Keta, atentatori…

Nofkën mes vërsnikëve e kishte Tata, por pseudonimin ...

Lajme

  • OPINIONE
  • LAJME
  • POLITIKE
  • KRONIKE
March 08, 2018
0
'Qëllimi i Berishës mos nisin negociatat me Greqinë'Koloneli i Detit Myslim Pashaj i përgjigjet ashpër ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili në një
October 01, 2017
0
  Gerta Loku, fermerja nga Mirdita që me fjalimin e saj sot në Parlament solli reagimin e të gjithë politikës dhe shoqërisë civile shqiptare, ka
March 08, 2018
0
Rusët lobuan për Lulzim Bashën në SHBA te TrumpKohët e fundit opinioni botëror po mëson dalëngadalë për ndërhyrje skandaloze të shtetit dhe
February 27, 2016
0
Hashim Thaçi do të jetë presidenti i ri, i katërti në historinë e re të Republikës së Kosovës. Ai është zgjedhur në raundin e tretë President i

Ekonomi

August 06, 2015
0
Kur Wolfgang Schäuble, ministri gjerman i financës, hodhi së fundmi në tavolinë mundësinë e një daljeje greke nga euro,   Jean Pisani-Ferry
December 17, 2012
0
Kryetari i PS Edi Rama duke folur për  gjendjen dhe sfidat e ekonomisë shqiptare, tha se kriza shqiptare e ekonomisë nuk është vetëm një pasqyrë e
June 10, 2012
0
Gjërat po shkojnë shumë larg. Ky lajm përflitej prej ditësh, madje sot mediat zienin nga një fakti i tillë. Vetëm para pak minutash është konfirmuar.

Subscribe Our Newsletter Fusce urna tristique eu eros eu efficitur dignissim est sedon

New Videos

EDITORIAL
VOTIMET

VOTIMET (62)

Qytetarët e Dibrës kanë votuar ditën e sotme për kryetarin e ri të Bashkisë. Muharrem Rama i ASHE-së dhe Sherefedin Shehu i APD-së u përballën me njëri-tjetrin në zgjedhjet për kreun e ri.

Ne keto zgjedhje, si kurre me pare, bota e krimit, nen udheheqjen e Edi Rames, kandidoi zyrtarisht perfaqesuesit e saj kriminele, vrases, trafikante droge, prostitucioni, pengmarres, per dhjetera e dhjetera poste per kryetar bashkie dhe keshilltare, pra parlamentare te bashkive te vendit.

- Nga Lorenc Vangjeli -
Ka sinjale serioze që plot 19 vjet më pas, në krejt të tjera rrethana, me krejt të tjerë personazhe dhe për krejt të tjera arsye, demokratët do të bëjnë të njëjtën gjë. Dhe sa më shumë mohohet diçka, aq më shumë ka gjasë të ndodhë. Sidomos në politikën shqiptare.

Wednesday, 17 June 2015 02:17

Sondazhi i tretë i IPR-së

Written by

Sondazhi i tretë i IPR-së: Veliaj merr Tiranën, Ademi mban Shkodrën djathtas, Durrësi në fotofinish

Në Tiranë, Erion Veliaj rritet nga sondazhi në sondazh edhe pse me pak pikë duke konfirmuar fitoren e tij në bashkinë më të madhe në vend. Ai në këtë sondazh merr 51% të votave kundër 33.5% të kandidatit të djathtë, Halim Kosova.

Sunday, 25 September 2011 18:54

KQZ vendos nesër për të djegur fletët e 8 majit

Written by

***

Sipas draft-vendimit , KQZ pritet të vërë në dispozicion rreth 1 milion e 800 mijë lekë për këtë proces që pritet të zgjasë 60 ditë.
Por sipas avokatëve të Partisë Socialiste në KQZ, ky vendim është i parakohshëm përsa kohë në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë ka një kallëzim penal të bërë nga socialistët ku objekt hetimi janë pikërisht fletët e votimit të cilat do të digjen.

Luis Tanushi

Kandidati humbës i Partisë Demokratike në komunën Kolsh të qarkut të Lezhës ka falsifikuar firmën e përfaqësuesit ligjor demokrat, Njiazi Kosovrasti për të ankimuar çështjen në Kolegjin Zgjedhor. Komuna Kolsh u bë e njohur në opinionin publik pasi Kolegji vendosi të rivotohej sepse diferenca mes dy kandidatëve ishte vetëm dy vota ndërsa në kuti u gjendën pesë vota më shumë se sa votues. Pas rivotimit kandidati i PD-së humbi me një diferencë të madhe votash dhe në këtë moment ai vendosi falsifikimin e firmës së Kosovrastit për ta ankimuar çështjen.

Kur lexon raportin me mbi 30 faqe të ODIHR, nuk arrin të kuptosh se si kryeministrit tonë i qeshte buza kur fliste për të. Ky ndoshta është raporti më i ashpër i shkruar ndonjëherë. Për herë të parë pas shumë vitesh, rikthehen në skenë praktika të mbushjes së kutive të votimit me fletë. Diçka që e bënte Ilir Meta i vitit 2001 apo Sali Berisha i vitit 1996, e kanë bërë të dy së bashku këtë vit. Në raport thuhet se vëzhguesit e ODIHR kanë verifikuar dy raste të mbushjes së kutive me fletë votimi. Një pyetje të lind, a thua sa raste nuk kanë qenë dëshmitarë ata? Ja çfarë thuhet në raport: “Zgjedhësit u frikësuan në 15 raste (ose 2 përqind të rasteve të vëzhguara), u ndikuan në zgjedhjen e tyre në 37 raste ose 4 përqind. Votimi për një tjetër u vërejt në 5 përqind të qendrave të vizituara. Vëzhguesit verifikuan gjithashtu edhe dy raste të mbushjes së kutive”. Tema

Skandal në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve. Ndërsa institucioni qe duhet te administrojë votën tonë kishte nisur numërimin e kutive te njësive 6 dhe 7 dhe përpiqej te na provonte se kutitë e votimit janë te shenjta e te pamanipulueshme, na ka provuar ne fakt publikisht e ne sy te kamerave pikërisht te kundërtën: se sa lehte është te fusësh duart ne kutitë e votimit. Kështu Komisioni Qendror i Zgjedhjeve jo vetëm nuk ka mundur te na binde se kjo kuti e te tjerat si këto nuk janë prekur, por fillimisht ka kërkuar hetim te saj, e me pas është tërhequr edhe nga kjo shfaqje butaforike, duke e llogaritur atë si te rregullt, pavarësisht nga prova flagrante. Ristani ka sfiduar një vëzhgues të PS që të nxjerrë zarfin e votave nga kutia, pa e hapur atë, dhe vëzhguesi e ka nxjerrë. Por Ristanit ky skandal i rëndë nuk i ka hyrë në sy përsa kohë aty ka pasur vota për Bashën e të djathtën. Tema

Kryetari i KQZ ka përjashtuar një tjetër vëzhgues të Partisë Socialiste. Ndërkohë më herët u përjashtua një tjetër vëzhguese e PS. Përfaqësuesi ligjor i PS në KQZ, Genci Gjonccaj tha se nuk mund të përjashtohen vëzhguesit. Arben Gjino u përjashtua në orët e mbrëmjes pas një debati me Ristanin.

Më herët ishte përjashtuar vëzhguesja e PS.

Rinumërimi i votave të hedhura gabim nxjerr në pah mashtrimin e madh elektoral menjëherë pas 14 Majit pasi Edi Rama u shpall fitues me dhjetë vota. Në mbrëmjen e 14 Majit Berisha filloi të belbëzonte për sinjale se disa vota të hedhura gabim, rreth 90 sipas tij, janë parë në disa kuti për minibashkitë dhe duheshin numëruar. Tri ditë më pas pandehma e tij mori formë ligjore dhe Ristani nisi procesin e legalizimit të 91 votave që tashmë duket qartazi që kanë qenë të futura në kuti mbasditen e 14 Majit. I dyshuari kryesor për këtë operacion ngelet operatori që ka prodhuar fletët e votimit dhe kutitë e votimit, por autor real i masakrës është Sali Berisha.

Page 1 of 5

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 18 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…