Europa dridhet, Spanja kërkon zyrtarisht ndihmë nga BE

Gjërat po shkojnë shumë larg. Ky lajm përflitej prej ditësh, madje sot mediat zienin nga një fakti i tillë. Vetëm para pak minutash është konfirmuar. Spanja kërkon nga Bashkimi Europian ndihmë për të shpëtuar bankat e saj. Lajmin e bëri të ditur Ministri i Financave i Spanjës, Luis de Guindos, të shtunën në mbrëmje në një konferencë për shtyp.

Gjërat po shkojnë shumë larg. Ky lajm përflitej prej ditësh, madje sot mediat zienin nga një fakti i tillë. Vetëm para pak minutash është konfirmuar. Spanja kërkon nga Bashkimi Europian ndihmë për të shpëtuar bankat e saj. Lajmin e bëri të ditur Ministri i Financave i Spanjës, Luis de Guindos, të shtunën në mbrëmje në një konferencë për shtyp.

Vendet e eurozonës kanë pranuar që të japin një ndihmë që mund të shkojë deri në 100 miliard euro.

Spanja bëhet vendi i katërt pa Greqisë, Irlandës dhe Portugalisë që kërkon ndihmë nga fondi i shpëtimit i eurozonës.

Sipas FMN, Spanja ka nevojë për të paktën 40 miliard euro për të shpëtuar bankat e saj. Por natyrisht ky është vetëm fillimi. Kërkesat financiare do jenë shumë më të mëdha.

Alarmi i krijuar në eurozonë pas njoftimit shokues të FMN bëri që ministrat e Financave të eurozonës të diskutojnë në një konferencë telefonike që zgjati mbi dy orë e gjysëm. Edhe shefja e FMN mori pjesë në konferencën telefonike.

Tema

Read 2207 times Last modified on Friday, 16 June 2017 16:18
Login to post comments

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 23 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…