-- Nga Altin Ketro --

Qysh në nisje të mandatit të parë qeverisës të PD-së (2006), një nga vandalizmat e saj ishte prishja e nënkalimit te rrethrrotullimi i Zogut të Zi në Tiranë. Ky akt u shkaktoi rreth 2 milionë euro dëm taksapaguesve të kryeqytetit. Promotorë të këtij vandalizmi qenë Berisha dhe ministri i tij i Transporteve Lulzim Basha.

-- Nga Altin Ketro --

Pothuajse çdo ditë, në shtypin shqiptar, do gjesh nga një titull që ka të bëjë me vendime të qeverisë në ikje të cilat merren në ngutje e sipër. Të tilla janë lejet koncesionare, transformim tokash nga fonde pyjore në zona karriere guri, tjetërsim të ndërtesave publike, ankande skrapi, importim plehrash, etj., etj me të cilat publiku është tashmë i njohur.

- Nga Altin Ketro -

Ata kanë zënë vendet e deputetëve të PD që kanë kontribuar ndër vite për atë parti. Por, për ata, kjo s’përbën problem përderisa interesi personal (listimi në vend të sigurtë) tejkalon padrejtësisë që u është bërë deputetëve me kontribute në PD. Pra, vendosja e Koços në vend të Malajt është e gabuar, por vendosja e Islamit a Dogjanit në vend të Markut, Alibeajt etj., për ata është mëse normale!!!

Nga - Brizida Gjikondi -
Ke harruar Erjon Braçen, kryetar, ke harruar, dhe jo vetëm sot e këto ditë të fundme, por ke kohë që e bën, me veprime dhe mosveprime aktive sidomos. E paperceptueshme kur në faqen tuaj shpesh herë e zgurdulluar kam parë që t’i vendos statuse të homologëve të Braçes që shajnë Braçen.

Si akrepi

Nga - Brisida Gjikondi -
Berisha është rrethuar nga zjarri që ndezi vetë, zjarr bubulak që pashmangshëm do bëj që të jetë akrepi i rradhës, akrep që aplikoi tokën e djegur në cdo milimetër, e nuk u ngop vec me tokën dhe vlerat e saj sipër dhe poshtë, por dogji cdo vlerë shpirtërore të trashëguar ndër shekuj qoftë dhe si vlerë morale. Zjarri i fundit që ka për të përcëllur deri në flijimin vet’helmues është prekja përcarëse e Gjuhës Shqipe.

- Nga George Pani -

Nese kjo lidhje do te mund te behet realitet do te shihni qe socialistet do te largohen perfundimisht nga Partia Socialiste duke e braktisur me neveri nje akt te tille bashkimi, me nje njeri negativ sic eshte Ilir Meta... gjithkush mund te harroje, por jo ata qe dolen ne 21 Janar 2011 ne bulevard dhe qe pane me syte e tyre si makina shteterore e Ilir Metes, vrau 4 baballare per te ndalur dufin popullor kunder vete Ilir Metes.

Ajo quhej Andronika Caprazi. Ne vitin 1988 Andronika shkoi si turiste ne Greqi, ku beri disa fotografi si cdo njeri i zakonshem qe shkon turist ne nje vend tjeter... mes fotove ishin edhe 2 foto nga kishat greke. Per kete u ndalua dhe u torturua ne burgun e Korces nga i derguari special nga Tirana Besnik Imeri(hetues i deges se puneve te brebdeshme ne Elbasan).

- Nga Altin Ketro -

Njëzetedy vite më pas duket sikur gjërat s’kanë ndryshuar. U rrëzua një shtatore, u largua një regjim, por praktikat e punës dhe drejtimit të shtetit janë po ato.

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 6 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…