Dalja më e fundit e Eduard Selamit në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut dhe rreshtimi i tij pa kushte në mbështetje të Berishës në këtë pragfushate i bëri shumëkujt përshtypje dhe çudi, nisur dhe nga qëndrimet kritike të Selamit ndaj Berishës në 17 vitet e fundit.

“Sali Berisha në pushtet është kryetari i gjykatës dhe çdo vendim që jep ajo është vendimi që ka shkruar ai dhe firmoset formalisht nga gjyqtarët”. Zef Brozi, ish-kryetar i gjykatës së Kasacionit deri në 1994 thotë në një intervistë për “Shqiptarja.com” se kryeministri, ashtu si në kohën kur ishte president në vitet 1992-1997 ka nën kontroll gjithçka dhe se po të kishte drejtësi të pavarur, ai do të ishte duke vuajtur dënimin për krimet që i ka bërë popullit shqiptar

Nga Altin Ketro

Kryetari i PBDNJ-së, zoti Vangjel Dule, mungoi në takimin e fundit të tryezës së Opozitës së Bashkuar të thirrura nga lideri i PS-së, zoti Rama. Mungesa e tij u justifikua “për arsye teknike”, por s’është e vështirë për t’u kuptuar arsyeja e vërtetë.

Erion Isufi ka lidhje te ngushta me Shemsi Agen, drejtorin e drejtorise numur 1, i cili ka ardhur nga Dibra, pa arsim te mesem dhe ka "mbaruar" ne Tirane 5 universitete private. Shemsi Aga eshte bashkevjedhes me Lulzim Bashen qe kur ky i fundit ishte minister i transportit. Sapo e emeruan Bashen ne bashki (me vjedhjet e njohura nga kutite e "gabuara), Shemsiu erdhi ne bashki. Shemsiu jetonte 6 muaj ne USA e te tjerat ne Shqiperi.

Ka qenë pikërisht koherenca e qëndrimeve politike në favor të të varfërve dhe kundër spekulantëve të biznes-politikës greke, e cila e ka udhëhequr vendin deri më tani si mbretëri duke e qarkulluar pushtetin vetëm në pak familje e mbi të gjitha modernizmi absolut i një hapësire totalisht demokratike të brendshme ka bërë që SYRIZA në harkun e pak viteve të kalonte nga një parti me një përqindje të pallogaritshme në një forcë që sot ka 71 deputete në parlamentin grek e që në 2013 pritet të marrë pushtetin.

100 vjet

Historia e 100 viteve ka qenë një udhëtim që ka filluar nga qyteti i ëndrrave, Vlora. Kthimi aty është më shumë se kujtesë dhe protokoll. Vlora është stacioni nga shqiptarët u nisën bashkë dhe u ndanë dhunshëm në rrugëtimin e kohës… “Rimbledhja” në cdo 28 nëntor në Vlorë është një reflektim kombëtar për udhëtimin e shqiptarëve në kohë dhe për të pëshpëritur me ulërimë zemre amanetin e të parëve te 1912-ës, për të rithënë fjalët e tyre në kërkim të kohës së humbur, sërish dhe më fortë: “Do ja dalim! Rroftë shqiptaria!”

Gëzuar miq! Shihemi në Vlorë!

Mbreti Zog, pas një mërgimi të gjatë, u kthye në Shqipëri javën që shkoi. Nuk është një grup rroku, por një mbret real. Është mbreti i ndjerë Ahmet bej Zogu, një mashtrues i fiksuar pas armëve, që sundoi Shqipërinë përpara se të arratisej nga vendi pas pushtimit italian në vitin 1939, duke marrë me vete 20 valixhe me arin e vendit.

Dy gjëra kam unë!

Nga Greg Rama ***
Fragmente të ndryshme nga biseda me burra shteti apo me burra mileti, bashkohen dhe veçohen me shpejtësi, duke krijuar ngjyra nga më të ndryshmet mbi telajon e errët të kujtesës time si për të me thënë edhe njëherë që e shkuara bashkë me të ardhmen time ndodhen në rrezik.

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 5 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…