Socialistët duhet ta pozicionohen qartë e prerë: nuk duhet hequr imuniteti, deri sa në Shqipëri nuk janë shenjat minimale të shtetit ligjor, deri sa vriten 4 vetë në mes të Bulevardit e vrasësi vazhdon të jetë kryeministër etj. Duhet të ulërijnë që ta dëgjojë çdo shqiptar, por edhe ata që dërgojnë ata burokratë nga Perëndimi, që përsërisin “hiqni imunitetin”

Nga Pandeli Majko ***

Një ditë para se të paraqisja në 2002 programin e qeverisë në Kuvend ju kërkova këshilltarëve që të shtonin “një paragraf” ku të flitej për kthimin e pronave dhe për pronarët. E kujtoj edhe sot vështrim in habitës të tyre me pyetjen- “E ke menduar mirë, shef!?”…

Nga Bledi Mane ***

Ti nuk e more seriozisht qeverisjen për herë të dytë, ndaj nuk ta mban sumatriçja ta bësh një inventar, sikur edhe sipërfqësor. Shtatë vjet si kryeministër të janë rritur me 70% aksidentet automobilistike nëpër rrugët e tua të papërfunduara. Kriminaliteti i 10 muajve të fundit konkurron denjësisht vetëm me 10 muajt e parë të vitit 1997, vit ky që ti e ke shumë për zemër.

Takimi im me Enver Hoxhën nuk ishte personal. Në vitin 1983 ai priti një delegacion gjerman në të cilin bëja pjesë edhe unë. Pati dhe një skenë komike gjatë tij. Kryeministri i sotëm i Shqipërisë ishte në atë kohë pak a shumë mjeku fizik i Enver Hoxhës. Unë vura re se si Hoxha e injoronte, ndërsa Berisha “guxonte” ta paralajmëronte për cigaret dhe kafetë e shumta. Berisha, anëtar i nomenklaturës staliniste të asaj kohe, e braktisi dhomën me kokën ulur si një qen i rrahur.

Nga Altin Ketro
Është e pamundur të hapësh televizorin e të mos shikosh menjëherë me titra një lajm “flash” për humbje jetësh njerëzore. Janë bërë kaq monotone këto lajme duke u futur dhunshëm në të përditshmen e gjithsecilit, saqë kanë filluar të mos bëjnë më as përshtypje, biles e kundërta e saj do sillte habi.

Duhet të ishte shpirti i shqiponjës në ceremoninë e kreut të shtetit.

Po ne jemi larg shpirtit të saj.

Bëhen ceremoni kombëtare që ato t’i shërbejnë shpirtit të kombit. Kësilloj duhet të kish ndodhur edha kësaj mbrëmje ceremoniale, për të qenë gjithëbashkuese, gjithëfestive, zbutëse e konflikteve, flladitëse e dëshirave dhe shpresave të mbrothësisë së shqiptarëve.

Keni ulur kokën dhe të turpëruar heshtni, keni frikë jo me nga çobani Meke dhe shokët e tij të malit, por nga Luli i Bashkise dhe Burri i Malit, të cilët sot në 2012 mu në syrin tuaj kërkojnë të shkatërrojnë Pallatin Perandorak që partizani Meke me opinga lëkure nuk pati tundimin ta prekë me dorë.

Nga Altin Ketro

Ndërkohë që shkruaj këto radhë, Bashkia vijon të presë hektarë me pemë përgjat rrugës së Elbasanit, pjesë e Parkut Kombëtar të Kodrave të Liqenit Artificial. A do ketë kohë dhe dëshirë ajo që, ndërkohë që pret pa mëshirë pemët andej, t’i ujisë ato këndej? Realiteti i deri sotëm na bën mosbesues!

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 12 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…