Nga Altin Ketro

Si një rrufe në qiell të pastër, ish kryeministri socialist Fatos Nano, ndërmori nja hap të befasishëm presioni mbi opozitën. Askush s’e priste që ai, pasi konsumoi të gjithë zinxhirin e takimeve me krerët politikë parlamentarë, dhe ku mori prej tyre një refuzim të heshtur, të shpërthente kaq hapur.

- Nga Altin Ketro -

Pushteti normalisht të josh pasi në vende si ky i yni qenia në qeverisje, qendrore a lokale, asnjëherë nuk është parë si mundësi për të mirëqeverisur, për të shpalosur një mënyrë vizionare drejtimi me frymë europerëndimore, për të luftuar të keqen: krim, korrupsion, prepotencë, arrogancë, monopol, oligopol …; e për t’i dhënë udhë të mirës: duar të pastra, drejtësi sociale, treg i lirë, i hapur e konkurrues, përunjësi, ndershmëri …

Kryetari i PS, Edi Rama, tha se nuk ka një mocion mosbesimi për Berishën dhe shtoi se ai do që të bëhet kryeministër me votat e shqiptarëve. Rama tha se me Ilir Metën ka diskutuar vetëm për presidentin. Kreu i PS tha se Berisha e do presidentin për tu ruajtur nga hetimi më vonë. Ai deklaroi se kushti i tyre është që presidenti të mos jetë nga PD. Rama tha se reforma zgjedhore ka ngecur tek KQZ. Sipas tij, PS do të këmbëngulë për një KQZ të re dhe për kontroll elektronik të kartave, por jo për numërimin elektronik.

Nga Amarildo Pregapuca ***
Ju "miq" gazetare te zotit Adrian..qe me zor po prisni si te "perktheni" tani ardhjen e zonjes ne fjale..jeni ju "miq" te Adrianit..qe po pergatiteni te rikompozoni fjalet e zonjes Klinton..apo te zotit Fyle..apo te zotit Arvizu, Sequi apo Wolfard..qe te rigenjeni dhe rikeqinformoni popullin dhe lexuesin duke i krijuar perseri dhe perseri nje iluzion qe ju kenaq vetem juve mendimtar medioker...

Nga Altin Cemenja
Tashmë është bërë publike vdekja e Nazmi Hidës dhe Qamil Shehut, dy punëtorët që po punonin në ndërtimin e hidrocentralit të Selishtës.  Nazmi Hida 50 vjeç, nga Selishta, i martuar dhe babai i katër fëmijëve dhe Qamil Shehu 47 vjeç, lindur në Selishtë dhe banues në Tiranë.

Mbreti lakuriq

Nga Edi Rama

... mandati i deputetit të opozitës nuk është i pari mandat që mbahet peng nga Saliu në sirtarin e Jozefinës në rrugë antikushtetuese e antiligjore. Jo, mandati ynë i është shtuar një vandaku mandatesh për Gjykatën Kushtetuese e për Gjykatën e Lartë, të cilat mbahen peng arbitrarisht, duke shpërdoruar pushtetin, jashtë të gjitha afateve të shqyrtimit nga Kuvendi i Shqipërisë dhe duke lënë pa kryer sipas Kushtetutës e ligjit zëvendësimet në funksione kushtetuese. Ashtu siç mbahen të pazëvendësuar në kundërshtim me ligjin edhe përfaqësuesit e palëve në Bordin e Televizionit Publik dhe të Këshillit Kombëtar të Radiotelevizioneve, pavarësisht se u ka mbaruar mandati për të ushtruar funksionet publike të paguar nga taksat e qytetarëve.

Nga Amarildo Pregapuca

Te gjithe moshatareve te mij qe kane jetuar ate kohe,ju ka rene rasti qe ne nje shtepi apo zyre..te shikojn foto te tilla te rreklamuara dukshem, ne vende te studiuara me nje precision te pa gabueshem ne menyre te atille qe te ishte mundesia zero e te mos venies re..te FOTOS-TROFE.. Si nje deftese e servilizmit, pa personalitetit dhe arrogances qe te sjellin natyrshem si pasoje dy te parat ..!

Nga Edmond Bejtaj --

Per socialistet e thjeshte qe vazhdojne te rrihen edhe kur ata te perberet jane ne kohe konsensusi me kundershtarin, per gjermanin qe nuk e vrava hic por qe me ndezi polemikat ne fb, per parkimin ne rruge qe mu be me pagese, dhe per macokun tim qe duhet te zgjedhe midis mireqenies dhe seksit !

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 14 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…