Nga Edmond Bejtaj

- Une qendrova pak ne emigracion, kisha ikur me deshiren per te mos u kthyer me, kur zbrita putha token e Italise se endrave te mia ; pas dy vjetesh kisha kuptuar c'ishte Italia, kapitalizmi dhe une; me dhimbte kurrizi nga puna, per here te pare kisha degjuar zerin e tim ati te keputej ne telefon nga malli per mua, te sharat me vinin vetem shqip, keshtu qe nje dite i thashe punedhenesit tim

Luli ecën vetë

Nga Renato Kalemi
Ambasadori amerikan Arvizu, e cilësoi si yll në ngjitje në qiellin politik shqiptar, të tjerë e shohin si pasardhësin e Berishës. Ndërsa, Lulzim Basha investon në imazhin e tij duke sjellë si politikan i moderuar, i qetë dhe që punon për qytetarët. A është i tillë?

Nga Alqi Koçiko

Të gjithë e mbajnë mend epideminë e prishjes dhe rrafshimit të pronës publike, që tashmë ishte e askujt, në fillim të viteve ’90-të. Megjithëse asokohe rëndom ky vandalizëm iu vesh urrejtjes instiktive të shqiptarëve për gjithçka u kujtonte komunizmin, kishte edhe një motivim tjetër, jo pak të trumbetuar: Tani e tutje do na ndihmojë bota e lirë, ndaj t’i rrafshojmë këto vjetërsira dhe t’ja fillojmë nga zero. Ky naivitet ku përziheshin dhe kalkulime të pastra politike, ja la vendin dora dorës realitetit.

Juristja amerikane, Kathleen Imholz, thotë se zhgënjimi me drejtësinë ishte një nga faktorët pas trazirave të vitit 1997. Ajo thotë në një intervistë për revistën JAVA se sheh një zhgënjim të ngjashëm edhe aktualisht. “Më ka bërë përshtypje gjithmonë fakti se sa shumë kujdes i kushtohet së drejtës dhe drejtësisë në Shqipëri. E kam vërejtur këtë që prej fillimit, gjatë vizitës sime të parë në vitin 1991, kohë kur ‘avokatia’ sapo ishte ri-legalizuar.

Nga Altin Ketro

Për gjithkënd që ndjek zhvillimet politike të ditës nga gazetat dhe televizionet, fillimisht  besoi se ajo ishte vërtetë një vizitë zyrtare. Ndërkohë, shtypi opozitar nisi investigimin për të marrë vesh diçka më shumë rreth kësaj vizite. Të dhënat e para na dhanë të kuptojmë se vizita e Bashës në Uashington ishte organizuar nga një Universitet privat, i cili kishte shfaqur edhe programin në faqen zyrtare në internet.

Nga Edmond Bejtaj

- Kur e mblodhem mendjen qe dolem ne opozite, u kam thene disa shokeve me te cilet po pija per ta kthyer dhimbjen ne force :-
" Mbani mend ! Ne nuk e heqim dot kete, kete do ta heqin ata qe e sollen ne pushtet, amerikanet, diten qe do iki ky sic beri ne '97 do i akuzoje amerikanet per komuniste, dhe ne mitingun e pare si opozitar i ri , do valevisi prape flamurin amerikan, se e di qe me ata nuk kruhet dot bytha kollaj, se po te duan nuk e lene t'i haje rehat ato qe ka vjedhur ! Nuk parashikoj dot vetem se cili do e shqiptoje ate frazen e mundimshme qe ne '97 ja ngarkoi Blerim Celes per ta thene ne parlament !"

Nga Altin Ketro

Është e vështirë të vlerësohet nëse bën keq apo mirë që flet! Keq për veten e vetë, sepse duke qenë se të gjithë historinë e ka ngritur mbi gënjeshtrën, padyshim që ç’thotë diku, s’e thotë diku tjetër dhe shpesh bie ndesh me veten e tij. Mirë është për ne, sepse një person nën panik, sa më shumë të flasë, aq më shumë del zbuluar dhe midis fjalëve, edhe pse pa lidhje, do arrijmë të kuptojmë qëllimet e tij në të ardhmen.

Nga Altin Ketro

Ilir Meta hyri në sallë me hapa të rëndë dhe një zgërdheshje në fytyrë. U jepte dorën secilit që kishte dalë në rreshtore për ta pritur. Ndjehej mirë pranë të tijëve dhe i sigurtë pasi ndodhej në qytetin ku kish lerë. S’ka më mirë sesa të rikthehesh në origjinë, tek rrënjët e tua, aty ku jo vetëm balta të duket më e ëmbël se mjalta. Pasi u rehatua në krye të sallës, hodhi vështrimin zhbirilues përreth. Gjithë njerëzia sytë tek ai, udhëheqësi i partisë. Sazet ishin gati dhe këngëtari popullor nisi avazin me një këngë që të këpuste shpirtin:

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 8 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…