Përurimi i një libri u bë shkas që në Muzeun Historik Kombëtar të mblidhen dardharë e devollitë, por edhe shkrimtarë e artistë për të përkujtuar dy nga figurat më të rëndësishme të Komunitetit shqiptar të Amerikës, veprimtarëve e drejtues të Shoqatës “Vatra” Josif e Vasil Pani.

Ndryshe nga sa më parë, kur marrëveshjet për copëzimin e viseve shqiptare bëheshin jashtë saj dhe pas vendimeve kishte përleshje të përgjakura, kësaj here, ato që do të vendosin do të jenë vetë shqiptarët.

Shkurt i hidhur i 2014-ës. Iku një frymë klarinete, pushoi së jetuari Laver Bariu, ashtu si një fllad Dangëllie, që soset një ditë brigjeve të trevave të Frashërllinjve. Heshti violina e Paganinit shqiptar. Instrumenti i violinës qau, gishtat e duarve dhe telat e shpirtit ndaluan, sepse violinisti virtuoz, pedagogu i sa e sa brezave të violinistëve të rinj, artisti i kompletuar Ibrahim Madhi nuk jeton më...,

Fantazia është dhunti e çmuar. Ajo e transporton të zotin përmbi gardhe dhe kufij. Ajo e bën atë hero, e bën shenjtor, e bën Papë, strateg , kampion bote, multimiliarder…  Fare kollaj, ajo, nga askush e bën mbret e perandor!

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 29 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…