Nisur nga problematika me të cilën po përballet Bashkia e Tiranës me ambulantët që shesin në kushte aspak higjenike neper rruge e trotuare, kryebashkiaku

Nga Laidi Ferruni

E nisa diten sot duke lexuar nje artikull relativisht te sakte rreth industrise se startupeve ne Shqiperi (per ju qe nuk e dini, me “startup” i referohemi bizneseve te reja qe sapo nisin, kryesisht ne fushen e teknologjise).- Entela Resuli -

I lindur me 15 shtator 1940 në Tiranë, Reshat Arbana shpejt u bë artisti më popullor i kinematografisë shqiptare. Ai, më zërin e tij të fortë, u dha shpirt roleve, duke i lartësuar e himnizuar artistikisht. Karrierën prej artisti Arbana e nisi më 1963. Në karrierën artistike pothuaj gjysmëshekullore ka interpretuar në më shumë se 45 filma që realizoi ish-Kinostudio.

Familjaret e qeveritareve dhe pjestare te familjes Berisha (sigurisht edhe sherbetoreve te tij) jane siguruar neper vende te mira pune neper ambasada dhe neper banka te ndryshme. Neopotizmi berishjan, nuk ndalet ndaj asnje ligji. Mes tyre ka nepunes ambasade me shtetesi te huaj, e cila eshte teresisht e paligjshme.

Ata janë popull inteligjent, autoironik. Nuk ankohen apo të qahen, përdorin shprehje të të urtëve për të nënkuptuar situatën në të cilën ndodhen. Janë banorë të një qyteti shumë të rëndësishëm që neve na ndriçon, por varfëria e prekshme ngado, i ka lënë në terr. Dikur nuk e shmangie dot këtë qytet për të kaluar përtej kufirit, në Kosovë, sot, ai ka mbetur në fund të një rruge qorre.

Kreu i ekzekutivit ka kërkuar uljen e tarifave të mësimit të gjuhës angleze.  Nxënësit të mësojnë mirë dy gjuhë të huaja

Nga Dedë Shkurti
Ministria e Arsimit, që në konsideratën e brezit tim (me përjashtim të klientëve të saj) duhet quajtur Ministria e Analfabetizimit dhe e Analfabetëve me Diploma e Doktoraturë, po merret me “politikën dhe shkencën e madhe arsimore”. Ajo ka probleme me tenderimet e shkollave dhe me emërimet e mësuesve e deri ndoshta me ”përgatitjen” dhe infrastrukturën e zgjedhjeve të pritshme.

...çfare mund te premtoje nje hajdut?!

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 35 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…