Boniek, zgjidhet president i Federates te Futbollit te Polonise

Nga George Pani
Federata e Futbollit te Polonise, ka zgjedhur ish sulmuesin e saj Zbigniew Boniek, per president te ri, te Premten qe shkoi, ben te ditur PiNESKA ONLiNE.

Nga George Pani

Federata e Futbollit te Polonise, ka zgjedhur ish sulmuesin e saj Zbigniew Boniek, per president te ri, te Premten qe shkoi, ben te ditur PiNESKA ONLiNE
Ish ylli i Juventusit, Grzegorz Lato, i cili ishte presidenti i Federates te Futbollit te Polonise, eshte fajesuar per shfaqe te varfer te ekipit kombetar polak, korrupsion ne kampionatin e brendeshem dhe deshtim ne marrjen e masave kunder huliganizmit ne stadiume.
"Presidenti punon se bashku me antaret e bordit"- tha Boniek, ne nje konvente asocimi perpra votimit... "le te behet nje zgjedhje qe do mundesoje perparim te mundshem"- ushpreh ai.
Boniek fitoi 61 vota nga 118 delegate... ai ishte nje nga 5 kandidatet qe u votuan.

64 vjecari u tha gazetareve se ai do te filloje javen e ardheshme, duke shqyrtuar se pari mjetet ne dispozicion te Federates se Futbollit, perpara se te marre ndonje vendim.

Ai gjithashtu tha se Federata nuk duhet te kritikohet per gjera pertej mundesive dhe kontrollit te saj, si vendime arbitri ose "huliganet peshtyne ne tren", njofton PiNESKA ONLiNE.
Boniek ka qene me pare si trainer i ekipit Kombetar te Polonise dhe zv/president i Shoqates te Futbollit te Polonise.
Ne vitin 1982, ai luajti me Polonine duke dhene ndihmen ne arritjen e vendit te 3-te per Kupen e Botes, organizuar ne Spanje... gjithashtu kishte luajtur ne turneun 1976 dhe luajti me pas edhe ne turneun 1986.

Grzegorz Lato, nuk ri-hodhi kandidaturen per president edhe per nje mandat te dyte. Ai u kritikua kur ndeshja skualifikuese e Kupes se Botes me Angline ne Varshave, u shty per shkak te shirave, pavaresisht se stadiumi ishte i paisur me cati, si edhe masave jo te mjaftueshme ne organizimin e Kupes se Botes ne Poloni.

PiNESKA ONLiNE

Read 1302 times Last modified on Saturday, 17 June 2017 12:44
Login to post comments

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 29 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…