Paul Leka ishte kompozitor tipik i zhanrit muzikor Tin Pan Alley, kompozonte diten ne Brill Building dhe mbremjeve luante muzike neper klube. Ne moshe te re filloi te punoje per Bobby Darin. Kenga me titull "(Na Na Hey Hey) Kiss Him Goodbye" e kenduar nga Steams, eshte kenga me e njohur e tij, por ajo nuk ishte me e sukseshmja... me e sukseshmja ishte "Green Tambourine" (Dajre e Gjelber) e kenduar nga grupi "Lemon Piper".

 

Një biografi bombastike me titullin: “The Rogue: Searching for the real Sarah Palin”, me të vërteta të nxehta, mendohet se do të jetë arma që do t’i japë fund jo vetëm martesës, por edhe karrierës së saj politike. Aty tregohen të gjitha gënjeshtrat, të fshehtat dhe sekretet që Palin i ka “mbuluar” për shumë vite me radhë, duke u shtirur si figura perfekte e nënës tradicionale amerikane, mbrojtëse e vlerave dhe familjes së shëndetshme.

Shfaqja e tij e beftë në qendër të vëmendjes shkaktoi jo vetëm kuriozitet, por edhe xhelozi nga një pjesë e stafit të tij të brendshëm, që pasi e panë që Asanzh u shndërrua në simbol, deklaruan se ai ua mori gjithë famën dhe për këtë u larguan. Madje, ata e akuzuan se Julian po e përdorte platformën e “Wikileaks” për një axhendë politike personale. Vetë Asanzh ishte shumë i ndërgjegjshëm për faktin se profili i tij mund të hijezonte punën që kishte bërë. Shpesh ankohej se media ishte më shumë e dhënë pas tij se sa pas punës së tij apo dokumenteve të publikuara nga “Wikileaks”.

Është e para në shumë ngjarje që kanë bërë histori. E para, si kirurge femër në Shqipëri. E para që zbulon zarfet kërcënuese për “dënim me vdekje”. E para si deputete në Partinë Demokratike kur ende shumica ishte nga Partia e Punës. E para herë kur rrëfehet eksluzivisht… Kjo është Rushen Golemi, doktoresha që është nderuar me disa medalje shqiptare, ku spikat ajo më e larta, “Mjeshtër i Madh i Punës” dhe e përfshirë njëkohësisht në një enciklopedi të Britanisë së Madhe, ku është zgjedhur si një ndër 2 000 personazhet e shquar botërorë të shekullit XX. Modeste teksa flet për kontributin e saj dhe po kaq modeste edhe me mënyrën e jetesës.

Mero Baze

Duke ju drejtuar pjesës së ndriçuar të shoqërisë, Edi Rama ka zbuluar nevojën reale që ka për të ndikuar tek mendjet e  hapura të këtij vendi, të cilat janë e vetmja mundësi që opozita të shumëfishojnë opozitën në debatin publik.  Shumë vet e kanë ende të freskët imazhin e kryeministrit tonë me një receptor telefoni në dorë me shpresë të komunikonte me qytetarët për korrupsionin në vitin 2005 dhe imazhin e kryeministrit , që më pas nuk pranonte jo më kasetat që i çonin ministrat në zyrë për njëri tjetrin, por nuk pranon sot as raportet zyrtare të qeverisë amerikane për korrupsionin  e djalit të tij, vajzës së tij dhe familjes së tij në tërësi.

 

 

Presidentja tropojane e Kosovës

Pas një presidenti të akuzuar se kishte një bashkëshorte ruse, tashmë Kosova mund të thotë se ka një lidhje më të fortë me Shqipërinë dhe kjo falë presidentes së re, Atifete Jahjaga. Kjo e fundit, siç edhe po përflitet menjëherë pas emërimit të saj në krye të shtetit të ri kosovar, rezulton të jetë një pasardhëse e zonës së Nikaj Mërturit, prej ku jo më shumë se një shekull më parë ndodheshin të afërmit e vet.
Pak e dëgjuar më parë, të paktën për Shqipërinë, Atifete Jahjaga mori mbështetjen për presidente të Kosovës nga tri partitë politike PDK, LDK dhe AKR pas tri ditësh bisedime për dalje nga kriza politike.

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 27 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…