Tragjedia e Newtown-it

Vrasesi nuk eshte Ryan, por eshte vellai i tij Adam. Adam me pare kishte vrare nenen ne shtepine e saj ne Newtown dhe pastaj ishte drejtuar ne shkollen fillore ku dhe kreu tragjedine.


Komisioni Europian dhe Banka Qendrore Europiane po punojnë mbi mënyrat e menaxhimit dhe reagimit ndaj një largimi të mundshëm të Greqisë nga Eurozona, komisionari i BE-së për tregtinë Karel De Gucht deklaroi në një intervistë për median, sipas agjencisë Reuters. Spekulimet mbi përgatitjet e fshehta të Europës për një ngjarje të tillë kanë qenë të shumta, por për herë të parë një zyrtar i lartë i Komisionit Europian pranoi ekzistencën e faktit se plane emergjence po përgatiten për të menaxhuar largimin e parë të një vendi anëtar nga monedha e përbashkët.

Schaueble merr mbështetje edhe nga Shoqata Federale e Bankave Gjermane. Shefi ekzekutiv, Michael Kemmer, thotë se eurozona mund ta përballojë largimin e Greqisë. “Efektet e menjëhershme do jenë të kufizuara,” tha ai. Këtu ai ndan sërish të njëjtin mendim si ministri Schaeuble. “Ne jemi sigurisht shumë më të përgatitur nga sa ishim dy vite më parë.”

Një oficer i lartë ushtarak amerikan ka dënuar një kurs me mësime rreth Islamit në një nga shkollat kryesore ushtarake në SHBA si “totalisht të dënueshëm”. Nuk është e habitshme. Historia, e publikuar fillimisht nga Wired, është befasuese, dhe kreu i Shefave të Përbashkët të Shtabit, gjenerali Martin Dempsey duhet të jetë vërtet i tërbuar.

Thuajse katër vite pas fillimit të krizës financiare ndërkombëtare, diçka e tillë nuk duhej të ndodhte. Por ja që ndodhi të enjten në New York. Shefi i bankës kësaj here është Jamie Dimon, i fundit i të mëdhenjve që i rezistoi viteve të turbullta. Banka është JP Morgan Chase, sot banka më e madhe në SHBA. Dhe humbjet nga spekulimet shkojnë në rreth 2 miliard dollarë- në vetëm gjashtë javë.

Nga George Pani

Nje nga superstaret e rekordeve dhe te filmave, Whitney Houston ka vdekur sot ne moshen 48 vjecare.

Whitney ishte vajza e arte ne industrine e muzikes. Qe ne mesvitet '80, deri ne fundvitet '90, ajo ishte nje nga artistet me te mira ne disqet e shitura. Sukseset e saj i kordinoi nga muzika tek filmat, ku ajo shkelqeu.

Prokurorët gjermanë kanë kërkuar burgim të përjetshëm për shqiptarin nga Kosova, Arid Uka, i cili akuzohet për vrasjen e dy ushtarëve amerikanë dhe plagosjen e dy të tjerëve në aeroportin e Frankfurtit në Gjermani.
Prokurori federal i tha gjykatës në qytetin e Frankfurtit, se 21-vjeçari Uka mund të ballafaqohet me dënimin maksimal për vrasjen e dy ushtarëve amerikanë, më 2 mars të vitit 2011.

Sami Osmakac, 25 vjeçar me prejardhje nga Kosova është arrestuar në SHBA. Ai akuzohet për planifikimin e hedhjes së bombave dhe për sulme në Tampa. Ai akuzohet me një pikë për tentim të përdorimit të armëve të shkatërrimit në masë (eksplozivë) dhe do të paraqitet sot pasdite (sipas kohës amerikane) në gjykatë. Nëse gjendet fajtor mund të dënohet me burgim të përjetshëm dhe me gjobë 250.000 dollarë.

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 36 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…