A mund të riparohet euro? Featured

Kur Wolfgang Schäuble, ministri gjerman i financës, hodhi së fundmi në tavolinë mundësinë e një daljeje greke nga euro,

Kryetari i PS Edi Rama duke folur për  gjendjen dhe sfidat e ekonomisë shqiptare, tha se kriza shqiptare e ekonomisë nuk është vetëm një pasqyrë e krizës që ka prekur mbarë Europën, por është përkimi i krizës globale me fazën e shterimit të një modeli ekonomik rrënues për Shqipërinë.

Gjërat po shkojnë shumë larg. Ky lajm përflitej prej ditësh, madje sot mediat zienin nga një fakti i tillë. Vetëm para pak minutash është konfirmuar. Spanja kërkon nga Bashkimi Europian ndihmë për të shpëtuar bankat e saj. Lajmin e bëri të ditur Ministri i Financave i Spanjës, Luis de Guindos, të shtunën në mbrëmje në një konferencë për shtyp.

Shtatë vjet në pushtet të mbushura me deklarime se jemi superfuqi energjetike dhe me qindra vendime për koncesione hidrocentralesh nuk kanë sjellë asnjë rezultat. Tani qeveria shet hidrocentralet e komunizmit dhe pretendon se do hedhë në erë buxhetin vetëm për të mos mbetur pa drita në këtë vit elektoral për të.

Këshilli i Ministrave ka miratuar në mbledhjen e sotme formulën e privatizimit të disa hidrocentraleve të rëndësishme në vend duke i nxjerrë ata në shitje në masën 100 përqind të aksioneve. Në formulën e privatizimit të hidrocentralit të Shkopetit dhe të Bistrica 1 dhe 2, gjithashtu shteti nuk jep asnjë garanci për fatin e punonjësve të këtyre shoqërive duke e lënë në dorë të firmës që do i privatizojë strukturimin e punonjësve.

Familja juaj ( Sali Berishes) eshte shtuar me 200 m2 siperfaqe banimi; kryetarja e Kuvendit eshte shtuar me 670 m2 truall; partneri juaj i koalicionit eshte shtuar me 200 m2 ne Bllok dhe 317m2 ne plazh; ministria e Integrimit me 200 m2 prane parkut dhe 50 m2 ne plazh; ministri i Financave ka marre pronen e trasheguar prej 800 m2; ministri i Arsimit ka blere truall ne Tirane 400 m2 si dhe nje apartament 48 m2 ne Gjermani; ministri i Punes ka blere nje apartament ne Tirane 106.6 m2; ministri i Inovacionit  ka blere apartament 130 m2 ne plazh.

Ish-deputeti i Shkodrës në PS, Ilir Beqja, është në fakt një nga ekspertët ideatorë të propozimeve të reja që PS ka hedhur së fundmi për ndryshim të sistemit të taksave. Ai pranon të ndajë me gazetën “Tema” si lindi ideja për të propozuar heqjen e taksës së sheshtë dhe sistemin e referencave që e shoqëron këtë taksë, impaktin që pritet të ketë në ekonominë e vendit dhe në ekonomitë familjare gjithashtu. Zoti Beqja gjithashtu komenton buxhetin e ri të qeverisë “Berisha” duke thënë se ai është në fakt një buxhet që pranon krizën ekonomike.

Nga Erion Braçe

Perballja ne Kuvend me ministrin e Transporteve, Sokol Olldashi, per kostot shtese te ndertimit te segmentit rrugor Rreshen-Kalimash

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 51 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…