-- Nga George Pani --
    U nda nga jeta nje poeteshe dhe njeri me shume vlera e cila nuk pushoi se shkruari qe prej viteve '60 dhe deri tani.
Lindi dhe u rrit ne Dardhe te Korces, me pas ndoqi gjimnazin e Korces duke vazhduar studimet ne Universitetin e Tiranes.
Ajo ka filluar botimet e saj ne revistat e asaj kohe si "Drita", "Shqiptarja e RE",

-- Nga George Pani --
Ne mbremjen e dates 27 nentor 2014, Shqiptaret e Hartfordit dhe rrethinave perreth festuan se bashku Festen e Pavaresise. Ne nje atmosfere te ndezur dhe plot gezim, dhjetra pjesmarres per 6 ore, defryen nen muziken Shqiptare dhe kenget e kenduara nga Ylli Baka dhe Entela Ilirjani. Ne salle ndodheshin rreth 250 Shqiptare dhe Shqiptaro-Amerikane, banore te Hartfordit, Glastonbury, Rocky Hill, West Hartford, Newington, Southington, Bristol, Windsor, New Haven, Waterbury etj
.

   Zeqir Berisha, i njohur për shumicën e banorëve WATERBURY si "Ziggy the flag man" (për zakonin e tij për të valvitur flamurin amerikan në udhëkryqet e qytetit), tha "Jeffrey kurrë nuk ndaloi te ëndërroje për tu rikthyer në shërbimimin të ushtarak. Depresioni i tij filloi i pershkallëzuar rreth një muaj më parë, duke bërë një tërheqje 20-ditore në një objekt trajtimi në Karolinën e Veriut dhe disa vizita në spitalin e William W. Backus në Norwich.

Nga Raimonda Moisiu
Thënia biblike e Nolit; “Një popull pa vizion zhduket” do të mbetet simbol epoke ndër breza, për të sjellë në kujtesë të kaluarën, të qartësojmë të tashmen dhe t’i hapim udhë së ardhmes. Duke vënë në plan të parë vizionin e një populli – popullit të tij shqiptar – Noli hodhi një bazë të shëndoshë të rizbulimit të identitetit kombëtar dhe ruajtjes

Në nëntë muajt e parë të 2011-tës, rreth 36,000 emigrantë të paligjshëm u kapën duke u përpjekur të kalojnë nga Turqia. Ata ishin 128,000 më 2010. Të tjerë, kryesisht nga Afganistani, Iraku, Pakistani dhe Bangladeshi janë kapur në vende të tjera përgjatë kufirit, edhe ndërsa Greqia ankohej për mungesën e mbështetjes nga BE, që ka patrullat e FRONTEX-it për të kërkuar për emigrantë të paligjshëm.

Nga Albert Cala

Marsida Koni , ka lindur ne qytetin e Elbasani me 20/07/1981/.Ne moshen e saj fare te vogel ,familja zbulon  pasionin e saj te madh per instrumentin e pianos dhe ne moshen 4 vjecare fillon te ndjek e te beja hapat e para ne jete, me pianon e saj  te dashur, e te marre misimet e para  nen kujdesin e pedagoges Violeta Kapxhiu Sulkuqi .  Ne vitin 1987, kur ajo ishte vetm 6 vjec, fiton konkursin per te vazhduar studimet e me tejshme ne piano dhe ulet ne bakat e klases se pare fillore, prane Shkolles se Mesme Aristike ''ONUFRI'' Elabasan, ku gjate ketyre viteve studjon dhe pregatitet, nga pedagoget e pianos NERMIN ASLLANI e KETI QOSJA.

Një kosovar, 61 vjeç, ka therur ish bashkëshorten e tij, po ashtu kosovare, para syve të djalit të saj 7 vjeçar dhe bashkëshortit të saj të ri.
Kjo ka ndodhur natën e të shtunës, në Petershausen të Munihut, në rrugë të hapur. Sapo ish gruaja së bashku me burrin dhe djalin e saj kishin zbritur nga vetura, në parkingun afër shtëpisë, nga errësira ka dalë ish – bashkëshorti i saj dhe e ka therur atë me një thikë të gjatë njëzet cm.
Ai e kishte goditur vetëm një herë gruan 43 vjeçe në gjoks por çdo përpjekje për t`i shpëtuar jetën ishte e kotë, ka thënë zëdhënësi i policisë në Petershausen.  Dorasi pastaj ka pritur patrullën e policisë që ta arrestonte, duke mos treguar fare shenja emocionesh për krimin e bërë, ka pranuar veprën me gjakftohtësi shkruan Münchner Abendblatt dhe Merkur online. Si motiv për vrasjen ai ka përmendur xhelozinë. Tema

Intervistë me shkrimtarin patriot e atdhetar, vatranin Andon Rrumbullaku

Nga Raimonda Moisiu

Babai im ka qenë shumë patriot, atdhetar, i etur për dije e kulturë, niset bashkë me disa bashkëvendas të tij nga Detroiti, enkas për të takuar Fan Nolin. Dhe që prej atij momenti ai së bashku me maleshovitë të tjerë, tashmë fanolistë, vinin shpesh në Boston, veçmas në festimet e Ditës së Pavarësisë, në çdo 28 Nëntor për të mbështetur Fan Nolin. Krahu i djathë  i Nolit kanë qdnë edhe maleshovitët, vëllezerit Vangjel & Llukan Lasko, të cilët patën ndikimin kryesor në njohjen dhe bashkimin e babait tonë me Fan Nolin. Vëllezërit Lasko njiheshin si njerëz me kulturë të gjerë dhe personalitete të shquara, të cilët përkrahën idetë dhe u bënë luftëtarë e propagandistë të mendimit nolian.  Bile Vangjel Lasko nxori gazetën e parë maleshovite në mërgim “E vërteta”, që u hap fillimisht në Saint Louis dhe përfundoi në Filadelfia

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 21 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…