Njihuni me pianisten e talentuar elbasanase, Marsida Koni

Nga Albert Cala

Marsida Koni , ka lindur ne qytetin e Elbasani me 20/07/1981/.Ne moshen e saj fare te vogel ,familja zbulon  pasionin e saj te madh per instrumentin e pianos dhe ne moshen 4 vjecare fillon te ndjek e te beja hapat e para ne jete, me pianon e saj  te dashur, e te marre misimet e para  nen kujdesin e pedagoges Violeta Kapxhiu Sulkuqi .  Ne vitin 1987, kur ajo ishte vetm 6 vjec, fiton konkursin per te vazhduar studimet e me tejshme ne piano dhe ulet ne bakat e klases se pare fillore, prane Shkolles se Mesme Aristike ''ONUFRI'' Elabasan, ku gjate ketyre viteve studjon dhe pregatitet, nga pedagoget e pianos NERMIN ASLLANI e KETI QOSJA.

Nga Albert Cala

Marsida Koni , ka lindur ne qytetin e Elbasani me 20/07/1981/. Ne moshen e saj fare te vogel ,familja zbulon  pasionin e saj te madh per instrumentin e pianos dhe ne moshen 4 vjecare fillon te ndjek e te beja hapat e para ne jete, me pianon e saj  te dashur, e te marre misimet e para  nen kujdesin e pedagoges Violeta Kapxhiu Sulkuqi .

Ne vitin 1987, kur ajo ishte vetm 6 vjec, fiton konkursin per te vazhduar studimet e me tejshme ne piano dhe ulet ne bakat e klases se pare fillore, prane Shkolles se Mesme Aristike ''ONUFRI'' Elabasan, ku gjate ketyre viteve studjon dhe pregatitet, nga pedagoget e pianos NERMIN ASLLANI e KETI QOSJA.

Ne vitin 1990 kur ajo ishte vetem 9 vjec, rregjistron per here te pare, ne studiot e Radio Televizionit Shqiptare dhe fill mbas 2 vjetesh, ne moshen 9 vjecare, luan per here te pare, si soliste me orkestren filarmonike te qytetit te saj te lendjes .

Mbas 8 vitesh studime ne degen e pianos, ajo transferohet ne Liceun Kombetare Artistik ''Jordan Misja '' ne Tirane, ku ndiqet me vemendje te madhe me nje nga pedagoget me te mira te kesaj shkolle, Pedagogja ENIKA GJOKORECI . Frekuenton me sukses mastrclasse te pianisteve te ndryshem, eshte fituese e disa konkurseve dhe luan ne Shqiperi, Itali e Kroaci .

Fale nje konkursi te organizuar nga EPTA, ne vitin 1997, fiton nje burse studimi, e cila do ta dergoj te marre pjese, ne masterclassin e pianistit Brazilian MIGUEL PROENCA ne festivalin internazional ''BITOLA 98'' ne Maqedoni.

Ne vitin 1999 diplomohet prane Liceut Artistik ''JORDAN MISJA '' dhe po ate vit, fiton konkursin per te studiuar prane Alademis se Arteve ne Tirane, nen kujdesin e nje prej pianisteve me prezente ne skenen Shqiptare, Prof. RUDINA CIKO. Gjate viteve te studimit ne Akademine e Arteve rezulton se cdo vite eshte fituese e nje burse studimi e vene ne dispozicion nga shteti Shqiptare, per studentet me rezultate te shkelqyera .

Ne vitin 2002 ftohet te luaj ne piano si soliste ne festivalin 7-te Europian ne Zvicer  . 

Ne vitin 2003 perfundon studimet universiotare dhe po ate vite, fiton konkursin prane Fakultetit te Muzikes ne Akademine e Arteve si pedagoge ne degen e saj Piano .

Ne gushtin e vitit 2004 fale nje burse studimi, akorduar nga insituti Italian i kultures ne Tirane, merr pjese ne edicionin e pare te Festivalit ''Canossa Masterclasss''-Itali, ku do te ftohet menjehere te marre pjese ne ''Grand Galanee Docenteve ''dhe ne edocion e ardhshem do te ftohet cdo vite, si Pianiste prane ketij Festivali.

Ne korrikun e vitit 2005 ajo transferohet ne Itali dhe ne ne shtator Marsida do te marre pjese ne Masterclassin e mbajtur nga pianistet Ennio Pastorino e An Li Pang (ish studente e Arturo Benedetti Michelangeli)dhe fiton menjehere vleresimin maxsimal te ketyre profesoreve  te medhenj .

Ne tetor te 2005 Marsida mbron diplomen Italiane me vlersim maxsimal prane Konsevatorit Shteteror te Muzikes ''B.Maderana'' ne Cesena dhe nga 2005-2007 ne te njejti konservator mbron Diplomen Akademike 2 vjecare me rezultate te shkelqyera (110 lode/110).

Nga viti 2006-2010 eshte Drejtore Organizative dhe Artistike e ''Tirana Music Festival'', aktivitet ky,i organizuar nga Accademia Musicale Internazionale, ne bashkepunim me Ambasaden Italiane dhe Insitutin Italian te Kultures ne Shqiperi.

Ne vitin 2007, njeh nje nga figurat me te rendesishme te Pedagogjise Italiane Maestro Franco Scala dhe studion nen drejtimin e tij per 2 vjet, po ne ate vite Marsida ne nje audizion Pianisten e madhe Ruse ELENA ASHKENAZY, me te cilin lind nje feeling i madh profesional .

Ne vitin 2008 ftohet vete nga ASHKENAZY, te luaj me te, me 4 duar. Marsida Koni  luan si soliste formcione music dhome ne Shqiperi , Belgjik, Croaci, Gjermani, Macedoni . France, Angli e USA.......Ka bashkepunuar me muzikante e instrumenitiste si ; PIERO VINCENTI -klarinetist, Presidenti i Akademis Italiane te Klarinetes dhe sot nje bashkeshorti i saj ne jete dhe ne jeten Artistike , -K.Leister- klarinetist, Berliner Philarmonik, -P.Beltramini -klarinetist, Zvicer-Itali. -C.Bonell-kitarrist ,Londer,-M.Lugaresi-fagotist,Salzburg,-E.Abuhl-oboe,London simpfoni,-D.Ferschatman-violincelist, Amsterdam Holland,-I.Grubert-violinist ,-C.Palermo -klarinetist OR.Nac.France.,-G.Mirabbasi,klarinetist nacional,-N.Sismondi,oboe e pare France,-L.Peterkova, klarinetiste Prage e shume te tjere dhe te gjithe keta instrumentista jane spalat dhe me tituj shume te larte ne vendet e tyre dhe te njohur ne bote . Nga viti 2008 luan ne duo pinistike me ELENA ASHKENAZY dhe nga viti 2005 luan duo me bashkeshortin e saj, klarinetistin PIERO VINCENTI me te cilin ne korrik te 2010 realizon CD ''Complete works for clarinet and piano '',A.Magnani ,rregjistrimi i pare boteror i cili ne dhjetyor te 2010 tranmsmetohet per here te pare nga Radio Vatikana .MARSIDA KONI ,eshte pjese e jurive te ndryshme ne konkurse nazionale dhe internacionale si ''Cita di Barleta '' e shume te tjera,nderkoh duke qene se nje pasion tjeter i saj eshte dhe Prdagogjija Pianistike , vendosi te krijoj shkollen e saj pianistike ''PIANO ACADEMI ''ne Perugia , se ciles i dedikohet me shume pasion dhe serjozitet me qellim qe te percjelli te rinjeve bagazhin e saj profesional mbledhur gjate viteve te studimeve e te skenes ,jep mesim personalisht dhe studentet e saj fitojne gjithmon ne konkurse ku ata marrin pjese .

Me lejoni me kete raste tju bej te ditur se PIERO VINCENTI bashkeshorti ne jete dhe nje nga mbeshtetesit me te madh te pianistes tone te talentuar MARSIDA KONI.

PIERO VINCENTI ka marre emerimin me te larte fale mjeshterise si klarinetist na ICA ne Amerik (Internazionale Clarinet Assocation ) Drejtor Artistik dhe i besohet Organizimi i Festivalit Boteror te Klarinetes, Clarinet Fest' 2013 i cili per here te pare do te organizohet ne Itali (Assisi-Pergia ) me 2013,por vec bashkeshortit te saj PIERO VINCENTI , nje mbeshtetes i saj dhe me nje besim te patundur dhe mbeshtetesi fantastik sic thote dhe vete Marsida, eshte dhe i vellai i saj violinisti GENCI KONI i cili prej vitesh ndodhet ne Greqi dhe atje ben jeten e tij Atristike !

MARSIDA KONI nder te tjera na thote dhe projektet qe ka ne te ardhmen dhe ne kohen me ter afert ku ne Nentor 4-7 eshte e ftuar si pianiste ne konkursin Europian te klarinetes ne Belgjik,nderkohe qe eshte duke u marre me dy programe te ndryshme si soliste shume interesante Bashke me bashkeshortin e saj klarinetistin Piero Vincente kane regjistruar nje dopio CD me te gjithae veprat e E.Cavallini (regjistrim i pare boteror dhe ky ) dhe jane ftuar te prezantojne diskun ne Paris,Madrit dhe Londer ,kurse ne 2012  do te shkojne serisht ne USA per te luajtur ,por kete radhe ne Lincoln.

Mundem te veconim disa opinione te shume Artisteve te thena per Marsida Koni!

Gazeta ''E Ardhmja '' 26/04/1998/

Marsida Koni pianiste e re me perspektive ,luajti me pjekuri e ndjeshmeri  muzikore ,me nje pregatitje teknike shume te mire !

Ennio Pastorino (ish student i A.B.Michelangeli)12/09/2005 na thote se;;

Marsida Koni vertetoi se eshte nje pianiste me shume vlera,studjoze e impenjuar dhe e besueshme nga ana profesionale .Teknika e saj jo e zakonshme e bashukuar me ndjeshmerine e saj  ,lene te shpresosh ne nje te ardhme te denje per vemendje !!

Pier Narsico Masi ,pianist Italian 24/05/2006

Shume i lumtur nga ekzekutimet e saj pianistike ,me shume admirim per muzikalitetin , larmine e ngjyrave ,inteligjencen dhe tekniken e saj !!

ELENA ASHKENAZY (Pianiste me fame ,Ruse) 22/07/2007

Ekzekutimi i saj ne Ravel dhe Sonaten e Prokofiev me ka bere shume pershtypje ,Kjo pianiste posedon shume te dhena profesionale te jashtezakonshme ,Nxjerr ne pah nje Art pianistik te mrekullueshem dhe nje sens te jashtezakonshem stili.Ishte vertete kenaqesi te degjoje interpretimin befasues e cila i dha ketij ekzekutimi  nje pamje te vecante dhe te paperseritshem .I uroj Marsides nje sukses te pafund  dhe shpresoj ta kem akoma rastin te degjoj nje koncert te saj !!

Gazeta la Nazionale 22/07/2008-''

Pianiste e re ,me nje talent te lindur ''..Serguei Milstein -pianist Rus ,-01/08/2009Marsida Koni ka nje personalitet muzikor mberthyes.Pianizmi i saj eshte i mrekullueshem ,tingulli eshte i paster dhe i plote .Marsida posedon nje temperament te vertete Artistik!!

Gazeta la Nazionale 09/06/2009

Marsida Koni mund te kosiderohet nje gjeni i vertete i pianos!!

Gazeta la Nazional 06/10/2009....e vetmja grua e Jurise se Konkursit Intenazional '' Cmimi special Arturo Benedetti Michelangeli '' do te jete pianistja e re me origjin Shqiptare MARSIDA KONI !!

Gazeta il Giornale dell'Umbria 23/05/2010

Sukses i madh per muzikantin gjerman,klarineta soliste e Berliner Philarmoniker.Klarinetisti legjendar Karl Leister i shoqeruar ne piano ,nga pianistja brilante Shqiptare MARSIDA KONI !!

Keto ishin disa pershendetje qe artistet dhe bashkepuntoret e Marsides kane lene mesazhet e tyre per panisten tone te shkolles se muzikes ''ONUFRI'' te qytetit tone te Elbasanit ,eshte nje nder per kete shkolle dhe per qytetin tone qe ky emer e pianiste e talentuar dhe e vlersuar nga shume muzikante te shquar  MARSIDA KONI na nderon ne cdo vend ku emri i saj shkruhet me germa te medha dhe me shume qe eshte SHQIPTARE dhe qe Marsida eshte dhe ndjehet SHQIPTARE !

Personalisht dua ta felenderoj nga zemra per gjithcka qe ka arritur deri me tani dhe suksese te metejshme ne te ardhmen ,njekohesisht e falenderoj qe me dha mundesine te shkruaj e te pergatis kete shkrim duke ja kushtuar asaj ,sepse e meriton ,ajo ka emer sotdhe do te mbetet me emer si nje nga shume e shume ARTISTE qe ndodhen kudo neper Europe !!

             Faleminderi Marsida

                       Me respekt

                              Alberti!!

 

SELANIK-GREQI

12/09/2011/


altaltalt

alt

 altalt

Read 1833 times
Login to post comments

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 26 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…