Ish marinsi (me origjine shqiptare) u gjet i vdekur ne Motel.

   Zeqir Berisha, i njohur për shumicën e banorëve WATERBURY si "Ziggy the flag man" (për zakonin e tij për të valvitur flamurin amerikan në udhëkryqet e qytetit), tha "Jeffrey kurrë nuk ndaloi te ëndërroje për tu rikthyer në shërbimimin të ushtarak. Depresioni i tij filloi i pershkallëzuar rreth një muaj më parë, duke bërë një tërheqje 20-ditore në një objekt trajtimi në Karolinën e Veriut dhe disa vizita në spitalin e William W. Backus në Norwich.

Nje histori e trishtueshme per Zigyy-n, njeriun e flamurit ne Waterbury, Connecticut, USA.


"EAGLE 3 DOTS"

Ish marinsi (me origjine shqiptare) u gjet i vdekur ne Motel.
Ai mund te kete vjedhur banke ne Waterbury, perpara vetevrasjes

Një 31-vjeçar per te cilin policia beson se mund të jetë përgjegjës për grabitjen e bankës në Qendrën "Brass Mill", u gjet i vdekur në një dhomë moteli ne MERIDEN.

Trupi i Jeffrey Berishës, një ish marins i shkarkuar, me një histori të drogës dhe depresionit u gjet i varur në Inn Flamingo të shtunën, ne MERIDEN disa minuta pasi policia mori një telefonatë në lidhje me një tentative vetëvrasjeje të mundshme në motel. Deri në kohën kur policët arritën në motel North Broad Street, Berisha kishte varur veten, tha Lt Fred Spagnolo, zëdhënësi i policisë se Waterbury-t.

Policia e Meridenit u përpoq për të risjelle ne jete atë, por pa dobi. Ata derguan Jeffrey-n atë në MidState Medical Center, ku ai u deklarua i vdekur në orën 7 a.m.

Policia tha se nuk eshte e qartë se kush e bëri thirrjen telefonike nga moteli.

Babai i Berishës, Zeqir Berisha, tha se familja ka qenë shume e angazhuar muajt e kaluar për të mbajtur larg nga vendimarrja Xhefrit per vetevrasje nga një depresion zhvillim. Me i vogli nga pesë djemte e Zeqir, Jeffrey, kishte shërbyer në Korpusin e Marinës për 5vjet e gjysem, por u lirua në vitin 2001, menjëherë pas kontrollit te Task Force, per narkotikë, te cilet e kapen atë duke u përpjekur për të shitur marihuanë në një motel në Waterbury, tha babai i tij.
Ai nuk ka shërbyer në detyrë aktive në Irak apo Afganistan.

"Pasi ai u shpall fajtor dhe ju komunikua qe ai nuk mund të shërbejë më vendin e tij, jeta e tij u kthye me kokë poshtë", tha Zeqir Berisha.

Zeqir Berisha, i njohur për shumicën e banorëve WATERBURY si "Ziggy the flag man" (për zakonin e tij për të valvitur flamurin amerikan në udhëkryqet e qytetit), tha "Jeffrey kurrë nuk ndaloi te ëndërroje për tu rikthyer në shërbimimin të ushtarak. Depresioni i tij filloi i pershkallëzuar rreth një muaj më parë, duke bërë një tërheqje 20-ditore në një objekt trajtimi në Karolinën e Veriut dhe disa vizita në spitalin e William W. Backus në Norwich.

Asgjë nuk beri efekt.

Një javë më parë, Jeffrey i tha një anëtari të familjes se ai donte të vriste veten. Të dëshpëruar për të shmangur një fatkeqësi, familja jone thirri policinë e shtetit për të treguar atyre për betejat e Xhefrit, tha Richard Berisha, vëllai i Xhefrit.
Policia e Shtetit u përgjigj menjëherë dhe të hënën e vune Jeffrey ne nje karantine 48-orëshe kunder vetëvrasjes në spitalin Norwich. Por kur neve telefonuam spitalin te henen ne mbremje, ata na thane se Jeffrey kishte dale nga spitali, tha Richard.

"Ne nuk e deshem atë jashte nga spitali", tha Richard. "Plani ynë ishte që pas 48 orësh, ne do të përpiqeshim për ta ndihmuar atë si familje."

Zeqir Berisha tha se ai nuk e kishte parë që prej nje viti Xhefrin.

Zëdhënësi i Spitalit Backus nuk ishte në dispozicion të shtunën per te na shpjeguar.

Ndërkohë, policia po heton nëse Jeffrey Berisha ka grabitur Bankën e Amerikës në Qendrën Brass Mill të premten. I dyshuari në këtë grabitje eshte përshkruar si një burrë të bardhë rreth te '30-ve, i cili mori paratë nga punonjesi bankes dhe pastaj eci në parking ku ju afrua një automjeti GMC Yukon sport utility me dy gra brenda.

Policia tha se i dyshuari eci deri në Yukon me një thikë ne dore, e hapi derën, nxorri personat nga makina jashtë dhe u largua me mjetin.

Yukon vjedhur u gjet e parkuar pranë dhomën e Berishës, tha policia. Por Spagnolo tha se policia eshte ende në kërkim për të parë nëse Berisha ka grabitur bankën.

"Ai përputhet me përshkrimin fizik të të dyshuarit, por rasti është ende nën hetim," tha ai.

Të shtunën, vëllezërit e Berishës dhe prindërit ishin të pikëlluar humbjen e tyre, duke u përpjekur për të kuptuar ngjarjet. Alex vëllai Jeffrey-t e përshkroi atë si një djalë të qetë, shume punetor qe i pelqente te beje shaka.
Jeffrey Berisha u rrit në Waterbury dhe shkoi në Crosby High School, ku ai ishte edhe në ekipin e notit. Më së fundmi, ai ka punuar në ndërtim dhe mirembajtje dhe rimodelim shtepish. Ai ishte duke u përpjekur për të marre një licencë per pasuritë epatundshme.

Familjarët thanë se nuk dinin ndonje gje specifike e cila e coi Jeffry-n ne vetevrasje.

"Ai nuk ka të lënduar askënd," tha Zeqir Berisha. "Me përjashtim të vetes."

(2 Shkurt 2008)
Perktheu nga anglishtja per "EAGLE 3 DOTS", G.Pani

(Ne video eshte babai i Jaffrey-t qe valevit flamurin Amerikan)

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7ocfG6IgeCA


Read 1518 times
Login to post comments

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 21 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…