DY DHOKSITE

(Dhoksi Pani Tollko, vajza e patriotit dhe bashkeluftetarit te Nolit dhe Konices, Vasil Panit, u nda nga jeta ne 1 Qershor 2011 ne Worcester, MA. Per te gjithe qe e njohen, do mbetet e qeshur dhe zemermire sic reflektoi gjithe jeten.)

Mëmë Dhoksia i tregonte së mbesës kujtimet e saj për gjysh Josifin, se si ndajnatëherave, ai vishte kostumin e zi të leshtë dhe vinte një shami të bardhë në xhepin e majtë të xhaketës. Ishte ora kur ai takohej me burrat dardharë e bisedonin për politikë.

Duke qëndruar përditë me mëmën, Dhoksia vinte re se si psherëtinte ajo, ndonjëherë derdhte edhe lot kur kujtonte Vasilin, djalin e vetëm, në kurbet. “Kur ia shihja lotët, - thotë Dhoksia, - ajo i fshinte menjëherë, më merrte në prehër, më puthte e më thoshte se baba Vasili do të më dërgonte fustane të bukura nga Amerika…

About

PiNESKA ONLiNE eshte komunitet shqiptar ne internet. PiNESKA eshte nje nisme private e filluar ne vitin 2008 prej nje grupi emigrantesh shqiptare ne USA, me qellim lajmet dhe ndodhite nga Diaspora dhe Memedheu. Eshte faqe teresisht falas per te gjithe antaret e saj dhe gjithashtu nuk eshte faqe fitimprurese... stafi i saj, nuk paguhet por bashkepunon ne baze vullnetare. Jeni te mirepritur te na sugjeroni, kritikoni dhe te merrni pjese aktive ne stafin tone.

Online

We have 618 guests and no members online

FOTO

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…